وبلاگ

summit خفن ترین کامپیوتر زمینی !!!

 

summit محصول کجاست؟

 

این ابر کامپیوتر که با نام summit شناخته میشود ، محصولی از شیطان بزرگ یا همون ایلات متحده آمریکا میباشد که با معرفی این محصول برگی برای علم فناوری اطلاعات باقی نگذاشت…

این غول زیبای خفته (summit) هم اکنون در “آزمایشگاه ملی اوکریج” (Oak Ridge National Laboratory) که یک مرکز علمی فدرال در ایالت تنسی آمریکا است ، مستقر میباشد.

پیش از این رایانه، ابررایانه دوست و برادر عزیزمان چین ، Sunway TaihuLight  بزرگ‌ترین ابررایانه جهان بود. اما اکنون سامیت رکورد نخستین و سریع‌ترین ابررایانه را در دست دارد. summit حدود 60 درصد سریع‌تر از ابر رایانه Sunway TaihuLight است. ابررایانه Sunway TaihuLight  تنها می‌توانست 93 پتافلاب محسابه را در هر ثانیه انجام دهد.( که اونم همچین عدد و رقمی کمی برای یک کامپیوتر چینی نیست!!!)

مشخصاتش چیست؟

 

سامیت از 4608 سرور متصل به هم تشکیل شده و 10 پتابایت حافظه دارد. این سرورها با کمک حدود 4000 گالن آب در هر دقیقه خنک می‌شوند و این ها ابعادی در حدود 2 زمین تنیس دارند.

تقریبا میتوان گفت summit از یک لب تاب نسبتا قوی ،یک میلیون برابر قوی تر تشریف دارند و حدود 15 مگاوات مصرف برق دارند که در زمینه های یادگیری ماشین، شبکه‌های عصبی و هوش مصنوعی استفاده میشوند.

قوی ترین ابر کامپیوتر جهان در 250 رک ایستاده نگهداری می شود . اندازه هر کدام از آن ها برابر با یک یخچال ساید بای ساید است. برای اتصال قطعات summit از 241 کیلومتر کابل استفاده شده است . با این مقدار کابل می توان نیویورک را به رود آیلند متصل کرد.

براساس اطلاعات کسب شده توسط تیم سایبری سام کورتک ، summit از وجود بیش از ۲۷ هزار پردازنده‌ی گرافیکی انویدیا بهره می‌برد . سرعت پردازش اون چیزی در حدود 200 پتافلاپ یا 200 کادریلیون محاسبه در ثانیه می باشد . به زبان خیلی ساده تر هر شخص روی کره زمین باید ۱۶ میلیون محاسبه در  هر ثانیه انجام دهد!!!

1 نظر

پیام بگذارید

تماس با ما
021-22861835