وبلاگ

چطور برنامه نویس دسکتاپ شویم؟

برنامه نویسی دسکتاپ چیست؟ چه کاربرد هایی دارد؟چطور برنامه نویسی دسکتاپ را شروع کنیم؟ سوالاتی هستند که در این مطلب به آنها پاسخ خواهیم داد.

 

برنامه نویسی دسکتاپ

 

برنامه نویسی دسکتاپ چیست؟

توسعه اپلیکیشن های دسکتاپ تمام برنامه های سیستم عامل های مک،ویندوز،لینوکس را در بر میگیرد که معمولا روی PC ها و لپتاپ ها اجرا میشوند.و ساختن اپلیکیشن برای این پلتفرم ها نیاز به تخصص در زمینه برنامه نویسی دسکتاپ دارد.سیستم های حسابداری،انبارداری،بازی های کامپیوتری  و.. همه جزو شرح توانایی های یک برنامه نویس دسکتاپ است .

 

اپلیکیشن دسکتاپ چه کاربرد هایی دارد؟

با اینکه بعد از به بازار آمدن تلفن های همراه هوشمند کمتر کسی به کامپیوتر خود سر میزند و بازار اپلیکیشن های کامپیوتری کمی ضعیف تر از سال های گذشته شده است اما هنوز برنامه های دسکتاپ برای شرکت ها ،خدمات و… کاربرد دارند .و شرکت های بزرگ،بانک ها و ارگان های دولتی و غیره نیاز به برنامه نویس دسکتاپ دارند. اگر قصد دارید یک اپلیکیشن کامل در همه پلتفرم ها داشته باشید،بخش دسکتاپ یک عضو جدا نشدنی از یک مجموعه برنامه است.

 

چطور برنامه نویسی دسکتاپ را شروع کنیم؟

اپلیکیشن های کامپیوتری قدمت بسیار زیادی دارند و طی سال ها روش ها و زبان های مختلفی برای توسعه نرم افزاری این اپلیکیشن ها ارائه شده . با این حال در این مطلب بهترین زبان ها برای توسعه نرم افزار در پلتفرم های مختلف(از نظر نویسنده) به شما معرفی خواهد شد.

 

اپلیکشن های ویندوز:

 

برنامه نویسی ویندوز

 

برنامه های ویندوز در ایران اکثرا با زبان قدرتمند سی شارپ (#C) نوشته میشوند و سی شارپ یکی از محبوب ترین زبان ها در حوزه برنامه نویسی دسکتاپ است.ناگفته نماند که زبان سی شارپ به ساختن اپلیکیشن های ویندوز محدود نیست و شما میتوانید با کمک آن وبسایت طراحی کنید یا حتی اپلیکیشن موبایل بنویسید.IDE رسمی سی شارپ Visual Studio ست که به کمک آن میتوانید خیلی راحت برنامه ویندوزی خود را توسعه دهید.

 

اپلیکیشن مک او اس (macos):

 

برنامه نویسی مک

 

برنامه های سیستم عامل مک معمولا توسط زبان برنامه سازی ارائه شده توسک شرکت اپل یعنی سوئیفت انجام میشود.این زبان قابلیت اجرا شدن روی iOS، macOS، watchOS و tvOS را دارد. و حتی میتوانید با زبان سوئیفت برای IOS که سیستم عامل گوشی های هوشمند ساخته شده توسط کمپانی اپل است برنامه بنویسید!

 

اپلیکیشن لینوکسی:

 

برنامه نویسی لینوکس

 

برای برنامه نویسی دسکتاپ در  سیستم عامل لینوکس مانند دو پلتفرم قبلی ده ها زبان ارائه شده.و شما میتوانید به زبان های مختلف در این سیستم عامل قدرت مند اپلیکیشن تولید کنید.اما (از نظر نویسنده) زبان های جاوا و پایتون محبوبیت بیشتری در پلتفرم لینوکس دارند

 

اپلیکیشن کراس پلتفرم (Cross platform):

 

برنامه نویسی کراس پلتفرم

 

اپلیکیشن کراس پلتفرم برنامه ایست که میتواند در همه سیستم عامل ها اجرا شود.یعنی با یک بار برنامه نویسی سه برنامه برای سه پلتفرم ویندوز،مک و لینوکس خواهید داشت.اما چه زبانی میتواند این همه قابلیت را داشته باشد؟باز هم جواب پایتون و جاواست!پایتون به لطف ابزار بیور(beeware) میتواند در تمام پلتفرم ها حتی اندروید و IOS و وب  اجرا شود.

پیام بگذارید

تماس با ما
021-22861835